7- Türkiye’nin Düşüncesi

6- Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç ve Muhaceret Edebiyatı
23 Mayıs 2016
8- Türkiye’nin Tarihi
23 Mayıs 2016

07

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 4 ayda bir yayınlanan hakemli dil, edebiyat ve sosyal bilimler dergisi TYB Akademi 3. Yayın dönemine Türkiye’nin Düşüncesi başlıklı sayı ile merhaba dedi. Geçtiğimiz üç yıl boyunca akademik çevrelerde dikkatleri üzerine çeken, yayınladığı Gazalî, Evliya Çelebi, Sait Halim Paşa, Çağdaş İslâm Düşüncesi, Ahmet Hamdi Tanpınar, Balkan Savaşları’nın 100. Yılında Büyük Göç ve Muhaceret Edebiyatı başlıklı sayılarla literatüre önemli katkılar sağlayan TYB Akademi Dergisi 7. Sayısında yaşayan düşünce adamları çerçevesinde Türk düşüncesinin çağdaş durumunun resmini çekmeye gayret ediyor.

Sunuş yazısında TYB Akademi’nin yaşayan düşünce adamları çerçevesinde Türk düşüncesini değerlendirme uğraşının zor bir işe girişmek olduğunu söyleyen TYB Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan Türkiye’de akademinin, edebiyatın, düşünceyle iştigal edenlerin geçmişten bugüne gelmekte zorlandıklarının altını çizerek “Günümüzü yazmak zordur. Henüz hüküm verilmemiş bir dönem yaşanmaktadır. Öne çıkarılanların gelecekte önemli sayılacağı henüz belirsiz olduğu gibi dikkatten uzak kalanların mühim sayılma ihtimali de her zaman mümkündür. Bazıları için yazma macerası devam ettiği için verilen hükümler erken sayılabilir, bazıları için de günün aktüalitesinden ötürü aceleye getirilmiş bulunabilir” cümleleriyle ortaya konan sayının imkan ve risklerine dikkat çekiyor.

Türkiye’nin düşüncesi başlıklı sayıda yayınlanan makaleler ve yazarları şöyle:

Geleneğin “Diriliş”i: Bir Fikir Adamı Olarak Sezai Karakoç / Murat Erol

Müslüman ve İslâmcı Bir Aydın: Ali Bulaç: / Seven Erdoğan

Düşünmek ve Bir Başka Yere Gitmek: İsmet Özel’in Dairesel Tekâmülü / Alper Gürkan

Ömer Faruk Akün’ün Edebiyat Tarihçiliği / Yakup Öztürk

Kurtuluş Kayalı’dan Türk İnsanını / Toplumunu, Sosyolojisini, Aydınını ve Siyasî Hayatını Yeniden Okumak / Yıldız Akpolat

Pozitivizme Hasım, Pos-pozitivizme Hısım: Bir Mütercim Olarak Hüsamettin Arslan Hakkında Bazı Tespitler / Asım Öz

Bu sayının tartışma yazısını Prof. Dr. Yasin Aktay kaleme aldı. Aktay’ın entelektüel ve cemaat ilişkisini değerlendirdiği makalesi günümüzde yaşanan bazı gelişmelerin de daha iyi anlaşılabilmesine katkı sağlıyor.

Türkiye’nin Düşüncesi başlıklı sayı için mülakat ise Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı ile gerçekleştirildi. Mülakatta Kurtuluş Kayalı Türk düşüncesinin yaklaşık 200 yıllık serüveninin resmini çizerken son derece ilginç ufuk açıcı tespitlerde bulunuyor.

Genel Yayın Yönetmeni Öner Buçukcu ise derginin bu sayısına ilişkin çerçevenn nasıl oluşturulduğuna dair uzun bir not kaleme aldı. Aslında edebiyat tarihçiliğ-edebiyat eleştirmenliğinden ütopyalara, kimlik taleplerinden kurtuluşu geleneğin kurtarıcılığında arayanlara çok geniş spektrumlu bir fotoğraf çekmeyi amaçladıklarını ifade eden Buçukcu mayıs ayında yayınlanacak Türkiye’de Tarih Yazımı ve Yaşayan Tarihçiler başlıklı dosya ile bu sayıda yayınlanan metinlerin çok daha sağlıklı bir yere oturtulabileceğini ifade ediyor.

TYB Akademi Dergisi büyük kitapçılarda ve NT mağazalarında satışa sunulmuş olacak. Ayrıca yeni yayın dönemine girilmesi dolayısıyla başlatılan abone kampanyası da devam ediyor.

Yeni dönemde daha fazla okuyucuya ulaşmayı hedefleyen TYB Akademi yeni bir abone kampanyası başlatmış bulunuyor. Yeni dönem için kişi başı abone bedeli 40 TLolarak belirlenmiş olup yeni abone olanlara ve aboneliklerini yenileyenlere TYB Akademi’nin geçmiş dönemlerde yayınlanan sayılarından istenen herhangi üç tanesi de hediye edilecek.