19- Amerika
24 Ocak 2017
20- Çin
1 Haziran 2017

TYB Akademi 7. Yılında!

Akademik dergi yayıncılığı ülkemizde ciddi problemleri olan bir alan olarak belirmektedir. Neredeyse her üniversitenin bir akademik sosyal bilimler dergisi bulunmasına rağmen bu alanda istenen düzeye henüz yaklaşılamamış, bu da yayınların niteliğini etkilemiştir. Ülke geneline dağıtılan üniversite dışı kurum veya kuruluşlarca yayınlanan akademik dergiler ise çeşitli düşünce akımları veya ideolojik kesimlerin çerçevesi içinde kalmaktadır.

Akademik yayın dünyasında beliren bu eksikliği bir nebze olsun gidermek amacıyla Ocak 2010’da Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 4 ayda bir yayınlanmaya başlanan hakemli dil, edebiyat ve sosyal bilimler dergisi TYB Akademi Ocak 2017’de yayınlanan 19. sayısı ile yedinci yayın yılına girmiş bulunmaktadır.

Bu sayımızda dosya konumuz çok bilinen meçhul “Amerika”. Dergide yer alan yazılarda Türkiye-İlişkileri, Alaska sorunu bağlamında ABD-Rusya münasebetleri ağırlıklı olarak ele alınırken, ABD’nin siyasi yapısıyla ilgili (kuvvetler ayrılığı düşüncesi, başkan sistemi, başkanlık seçimleri ) yazılar da önemli yer tutuyor.

Daha önce Gazâli, Evliya Çelebi, Said Halim Paşa, Çağdaş İslâm Düşüncesi, Ahmet Hamdi Tanpınar, Balkan Savaşlarının 100.Yılında Büyük Göç ve Muhaceret Edebiyatı, Türkiye’nin Düşüncesi, Türkiye’nin Tarihi ve Türkiye’nin Sosyolojisi, Edebiyat ve Eleştiri, 100. Yılında I. Dünya Savaşı, Osman Turan ve Selçuklular, Türkiye’de Eğitim felsefesi ve Sorunları, 100 Yıl Sonra Çanakkale Zaferi, Ortadoğu Türkiye’de Yüksek Öğretim ve Akademi, Türk-Rus İlişkileri, İran ve Türkiye sayıları yayınlayan TYB Akademi Ocak 2017’de yayınlanan Amerika sayısıyla yeni yayın dönemine girdi.

Yeni dönemde daha fazla okuyucuya ulaşmayı hedefleyen TYB Akademi yeni bir abone kampanyası başlatmış bulunuyor. Yeni dönem için üç sayılık abone bedeli 40 TL olarak belirlenmiş olup yeni abone olanlara ve aboneliklerini yenileyenlere TYB Akademi’nin geçmiş dönemlerde yayınlanan sayılarından istenen herhangi üç tanesi de hediye edilecektir.

Abonelik için: 0312 232 05 71-72

tybakademi@gmail.com